Mēs lepojamies ar Straupes zirgu pasta pagalma bruģējumu.
2014. gadā apsekojot pieminekļa kompleksu nekas neliecināja par bruģa esamību. Pagalms bija pāraudzis krūmos un acu augstumā redzamas bija tikai nātres. Mūs kaimiņš Raivo Rudzītis ieminējās, ka savā bērnībā atceroties Vecpasta pagalmā dažas bruģētas vietas. Nolēmām šo pārbaudīt un iedūrām pirmo lāpstu. Apmēram 40-50 cm dziļumā tiešām atklājās laukakmeņu bruģējums.
Divu gadu laikā esam noveduši apmēram 400 autokravas ar drazām, atkritumiem, būvgružiem un grunts, ko cēli var apzīmēt ar nosaukumu “kultūrslānis”. Ir attīrīts ap 3500 kvadrātmetru autentiska 18.gs beigu- 19.gs. sākuma bruģa, kas, iespējams, ir lielākais šāda mēroga oriģināls Latvijā.
Līdzīgi kā Vecrīgā, mūsu bruģis nav tik ērts staigāšanai, toties tam ir savs vēsturiskais raksturs un estētika. Lai novērtētu tā mērogu un savdabīgos rakstus, vislabāk ir uzkāpt uz pagraba pārseguma. Kontūrlīnijas no lielākiem akmeņiem iezīmē gan augstuma atzīmes, gan pagalma daļas. Iepretim ratnīcai var skaidri redzēt bruģējumā iezīmētas ratu vietas – tātad senākās “parkinga” līnijas tuvākajā apkārtnē.
Arī Kantora ēkas priekšā tika atklāts bruģējums, kurš redzams Broces 1803. gada zīmējumā. Pilnā apjomā tas atklājās 2016. gada vasarā, norokot iespaidīgu slāni no vecā lielceļa.