Afiša

21. augusts – STRAUPES ZIRGU PASTA ATKLĀŠANAS DIENA

Straupes zirgu pasts ir iezīmēts Livonijas kartēs kopš 18. gs. sākuma. 2016. gada 21. augustā mēs Straupes zirgu pastu iezīmējam Latvijas kultūrvēstures kartē no jauna.
Zirgu pasts atrodas vecā Valmieras lielceļa malā, kas savulaik ir bijis svarīgākais pasta ceļš Latvijā. Tas savienoja Rietumeiropu ar Rīgu, Tērbatu, bet vēlāk arī ar Pēterburgu. Jebkurš, kurš pa sauszemes ceļu mēroja ceļu no Eiropas uz Pēterburgu, piestāja šajā vietā lai atpūstos. Tajā skaitā tādas slavenības kā Rastrelli, Katrīna Lielā.
Savu uzplaukumu Straupes pasta stacija piedzīvoja 19. gs, kad arī ir tapušas lielākā daļa līdz mūsdienām saglabājušās ēkas. Šī stacija ir unikāla ar to, ka līdz mūsdienām tā praktiski nav mainījusi savu oriģinālo plānojumu. Ir saglabājies oriģināls 18. gs pagalma bruģējums – iespējams lielākais šāda apjoma autentisks bruģis Latvijā.

Straupes zirgu pasts mums, saimniekiem, ir mācījis aiz drupām un gruvešiem ieraudzīt vēstures vērtības. Ieraudzīt un saskatīt tās detaļas, kuras pirmajā brīdī šķiet maznozīmīgas. Taču tieši tās rada šo vidi un noskaņu. Straupes zirgu pasts ir palīdzējis mums atrast jaunus draugus un domubiedrus, bez kuriem šis darbs nebūtu paveikts un šodienas notikums nebūtu iespējams.
Šis nav biznesa projekts, kādēļ arī nododam līdz šim paveikto Straupes tirdziņam bez maksas. Tādēļ, ka mums tā škiet pareizi. Ceram, ka cilvēki Straupes zirgu pastu atgriezīs dzīvē un mēs spēsim to pilnībā atjaunot. Priecājamies, ka šodien šeit ir vairāk cilvēku, kā vismaz kopš Katrīnas Lielās vizītes Vidzemē.

Guntis un Aija